« Travanj 2024 »

Ispis statistike od 30. 8. 2013.

Edukacija strukturiranog dijaloga za školsko osoblje i predstavnike Vijeća učenika srednjih škola u Zadru
Autor: Igor Žutić, 8. 2. 2019.

U periodu od 31.01.2019. do 2.2. 2019. u Zadru je, u organizaciji Mreže mladih Hrvatske  održana edukacija strukturiranog dijaloga za školsko osoblje i predsta-vnike Vijeća učenika srednjih škola.

Našu školu predstavljale su Ljiljana Šapić Kozar, mag.psych, i Anamarija Brkić članica Vijeća učenika.

Edukacija je osmišljena tako da su u njoj punopravno sudjelovali nastavnici/stručni suradnici i učenici. U prvom danu, svaka škola je predstavila svoje djelovanje u vijeću učenika, kada su, kroz niz zabavnih aktivnosti te sajam Vijeća učenika, predstavljene sve škole, te izazovi s kojima se susrećemo, kao i jake strane koje nam mogu pomoći pri promjeni. Za nastavnike i učenike je od velike važnosti bila razmjena ideja i informacija te povezivanje s ostalim školama kroz različite aktivnosti i diskusiju.

U drugom danu sudionike se educiralo o strukturiranom dijalogu, te o metodama provedbe strukturiranog dijaloga s mladima na lokalnoj, nacionalnoj i europskoj razini. Također se razgovaralo i o konceptu demokratske škole, te kako motivirati učenike na uključivanje u dijalog s mladima kroz Vijeće učenika. Zaključno je svaka škola koncipirala akcijski plan provedbe dijaloga s mladima u školama i metode za osiguravanje vidljivosti strukturiranog dijaloga u zajednici.

Što je strukturirani dijalog?

Participativni proces u kojem mladi i donositelj odluka kontinuirano surađuju i zajedno oblikuju preporuke za poboljšanje položaja mladih u Europi.

Alat koji osigurava da politike za mlade odražavaju prava i potrebe mladih diljem Europe.

Prostor u kojem mladi aktivno pridonose razvoju politika za mlade na europskoj i nacionalnoj razini.

Putem strukturiranog dijaloga, institucije Europske unije i tijela javne vlasti savjetuju se s mladim ljudima o određenim temama koje su od velike važnosti za populaciju mladih diljem Europe.

Više o strukturiranom dijalogu možete saznati na poveznici