Centar za suvremene tehnologije i obrazovanje u poljoprivredi II. faza – Studijsko putovanje Francuska – Njemačka
Autor: Katarina Nol, 19. 4. 2023.

U razdoblju od 11.04. do 17.04. naši su nastavnici, zajedno s nastavnicima Poljoprivredno šumarske škole Vinkovci i Srednje škole Ilok bili na Studijskom putovanju Francuska – Njemačka, u sklopu provedbe projekta Centar za suvremene tehnologije i obrazovanje u poljoprivredi, II. faza.  Studijsko putovanje je obuhvatilo posjete lokalnim vinogradima i vinarijama, botaničkim vrtovima te Institutu INREA Grand Est – Colmar center koji provodi istraživačke programe usmjerene na stjecanje znanja i  razvoj inovacija za održivo vinogradarstvo. Nastavnici su, osim stručnih posjeta, u slobodno vrijeme posjetili znamenitosti i Europski parlament u Strasbourgu te manja mjesta Colmar i Riquewihr u Francuskoj i grad Heidelberg u Njemačkoj.

Više o putovanju možete pročitati pod opširnije. Sve fotografije možete vidjeti u foto-galeriji.

Botanički vrt u Strasbourgu -  Botanical Gardens of Strasbourg University (Jardin Botanique de l'université de Strasbourg) je osnovan 1619. godine i nalazi se u samom gradu. Prostire se na 3,5 ha i sadrži više od 6000 vrsta biljnih vrsta sa svih kontinenata.

Vinarija u Bad Dürkheim - Weing Fitz-Ritter & Sektkellerei Fitz KG – uzgoj vinove loze na organski   održiv način, na 25 ha. Najstariji su proizvođači pjenušavih vina u svojoj regiji. Najstariji dio vinarije  sagrađen je još u 18. stoljeću. Na imanju je fascinantan park koji je dobio titulu "najljepšeg vrta na Njemačkoj vinskoj cesti".

Vinarija Jean Baptiste Adam – obiteljska tradicija koja se bavi vinarstvom više od 400 godina, kroz 14 generacija. Od 2004. godine uzgajaju vinovu lozu na organski i biodinamički način. Mlada vina se sade u redove razmaka od 80 do 150 cm, što daje gustoću od 8300 trsova/ha. Biodinamičko vinogradarstvo vinovu lozu smatra živim organizmom. Jača njihov imunološki sustav kako bi ih zaštitio od bolesti i parazita bez upotrebe pesticida, insekticida ili bilo kojeg drugog kemijskog tretmana. Tijekom cijele godine Jean-Baptiste Adam i njegov tim posvećuju veliku pozornost svakoj pojedinačnoj parceli vinove loze. Odluka o berbi donosi se u suradnji s vinarom. Kako bi bobice ostale netaknute, grožđe se stavlja izravno u većinu modernih pneumatskih preša. Time je očuvana čistoća aroma. Vinifikacija se odvija vlastitim tempom na kontroliranoj temperaturi.

Vinarija Domaine DOPFF AU MOULIN u općini Riquewihr – također obiteljska tradicija koja se vinarstvom bavi kroz 13 generacija. Vinogradi se protežu na 70 ha. Sorte vinove loze čine gewürztraminer, rizling, sivi pinot, crni pinot i bijeli pinot.

Botanički vrt Heidelberg Botanical Garden, Njemačka - osnovan je 1593. godine  i jedan je od najstarijih Botaničkih vrtova na svijetu. Na površini od 3 ha sadrži biljne vrste sa svih kontinenata. Sadrži i oko 5000 vrsta biljaka kojima prijeti izumiranje.

Cilj je studijskog putovanja unaprijediti znanja i kompetencije iz područja vinogradarstva, vinarstva i bioraznolikosti.