Valerija Arlović – državna prvakinja
Autor: Katarina Nol, 22. 5. 2023.

Valerija Arlović, maturantica Obrtničko-industrijske škole u Županji, partnerske škole i punopravnog člana Regionalnog centra kompetentnosti pod mentorstvom profesorice Jasenke Nikolić osvojila je prvo mjesto na Državnom natjecanju učenika strukovnih škola – WorldSkills Croatia 2023. u disciplini AGRO.

Mentorica je članica projektnog tima Centra za suvremene tehnologije i obrazovanje u Poljoprivredi, II. faza te je kroz projektne aktivnosti imala priliku proći brojna stručna usavršavanja s ciljem praćenja novosti i inovativnih tehnologija u poljoprivrednoj proizvodnji. Svoja znanja i kompetencije uspješno je prenijela i na učenicu koja je i sama sudjelovala u stručnim posjetima učenika financiranima kroz projekt.

Državno natjecanje učenika strukovnih škola – WorldSkills Croatia 2023. najveći je događaj u obrazovanju u Republici Hrvatskoj i najveće natjecanje u ovom dijelu Europe. Natjecanje je održano u Zagrebu od 10. do 12. svibnja u organizaciji Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih. Ove se godine natjecalo 405 najboljih učenika strukovnih škola uz pratnju i podršku njihovih nastavnika u 46 strukovnih disciplina. Sudjelovalo je više od 200 strukovnih škola u prostoru većem od 14.000 m² tijekom tri dana natjecanja.

U sektoru poljoprivrede učenici su se natjecali u disciplini AGRO, a tema ovogodišnjeg natjecanja bila je Organski uzgoj povrća – urbani vrtovi, vrtovi budućnosti te se ovo zahtjevno natjecanje odvijalo kroz pet modula.

Treba napomenuti da je Obrtničko-industrijska škola Županja u području poljoprivrede u proteklih 20-ak godina imala čak četiri puta državne prvake i tri puta osvojeno drugo mjesto. Time se po rezultatima na državnim natjecanjima, uz Agronomsku školu Zagreb, svrstala među najuspješnije srednje škole za područje poljoprivrede u Republici Hrvatskoj.