Obilježavanje Svjetskog i Europskog tjedna novca
Autor: Katarina Nol, 13. 6. 2023.

Od 20. do 26. ožujka ove godine u Republici se Hrvatskoj obilježio Svjetski i Europski tjedan novca na temu Planiraj svoj novac, zasadi svoju budućnost.

Globalna kampanja pod nazivom Svjetski tjedan novca (GMW) (www.globalmoneyweek.org) koju godišnje organizira Međunarodna mreža za financijsko obrazovanje, Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD/INFE) tematski se usklađuje s aktualnim okolnostima svjetske ekonomije. Ovogodišnja tema kampanje Planiraj svoj novac, zasadi svoju budućnost usredotočena je na održivost i podizanje svijesti pojedinca u kontekstu financijskog ponašanja prema okolišu i društvu. Cilj je potaknuti mlade ljude da prilikom donošenja financijskih odluka uzimaju u obzir na koji način njihove financijske odluke utječu na okoliš i društvo. U našoj se školi tjedan novca obilježio radionicama, predavanjima i natjecanjima (Kahoot kviz). Svi su razredi sudjelovali u kvizu financijske pismenosti. Uz kviz je odrađeno 6 radionica, koje su vodili profesori ekonomske grupe predmeta: Vedrana Šarec (Velika lova-big bucks), Martina Žagar (Odgoda plaćanja), Bruno Ešegović (Plan toka gotovine), Ivan Stojanović (Financiranje start-up poduzeća) i Kata Vulić te Marina Ivkić-Pejić (Moj budžet - Moj profit). Na taj je način i naša škola navedenim aktivnostima namijenjenima učenicima bila dijelom velike globalne kampanje GMW.