Centar za suvremene tehnologije i obrazovanje u poljoprivredi II. faza – Studijsko putovanje Italija
Autor: Katarina Nol, 21. 8. 2023.

U razdoblju od 16.08. do 20.08. naši su nastavnici, zajedno s nastavnicima Poljoprivredno šumarske škole Vinkovci i Srednje škole Ilok bili na Studijskom putovanju u Italiji u sklopu provedbe projekta Centar za suvremene tehnologije i obrazovanje u poljoprivredi, II. faza

Studijsko je putovanje obuhvatilo posjete institucijama – Agricultural Technical Institute „Garibaldi/Da Vinci,  Vitroplant Italia Srl – Societa'Agricola, Dalmonte Guido e Vittorio, posjetili smo rasadnik Vivaio Il Corbezzolo, vinariju Fattoria Ca' Rossa di Masotti te mljekarsku farmu Societa Agricola Laudato Si'.

Nastavnici su, osim stručnih posjeta, u slobodno vrijeme posjetili atraktivan gradić Forli koji je prepun povijesnih građevina, poznatu plažu Marina di Ravenna i glavni grad regije Emilia-Romagna Ravennu. Ravenna je grad Danteova počivališta. Divili smo se carstvu mozaika, crkvama, povijesnim građevinama i živopisnim uličicama.

Detaljnije o studijskom putovanju možete pročitati pod opširnije, a ostale fotografije možete vidjeti u foto-galeriji.

Instutut „Garibaldi/Da Vinci pruža studentima kulturno obrazovanje visoke znanstvene razine i tehničku pripremu usmjerenu na zaštitu prirodnog okoliša, planiranje zelenih površina, poljoprivrednu proizvodnju i transformaciju, uzgoj i poljoprivredu -prehrambeni sektor.

Poljoprivredno poduzeće Italia Srl postoji od 1979. godine zahvaljujući Gilbertu i Giuseppeu Zuccherelliju i dio je poljoprivredno-prehrambene grupe Orogel. Tvrtka djeluje u sektoru rasadnika voća i povrća na međunarodnoj razini: u Europi, Aziji, Južnoj Africi i posebno u geografskim područjima koja graniče s Mediteranom, gdje su stvorene zajedničke tvrtke Vitroplant Tunisia u Tunisu i Vitroplant Algérie u Alžiru.

Od 1895. obitelj Dalmonte uključena je u poljoprivredni sektor. Njihovi rasadnici i voćnjaci su primjeri izvrsnosti. Od mikropropagacije do sadnje, upravljaju svim fazama proizvodnje biljaka i podloga. Otkrijte najbolje sorte voćaka, podloge i sorte proizvedene u njihovom laboratoriju za mikrorazmnožavanje, najbolje sorte stolne i vinske loze proizvedene i certificirane prema najvišim talijanskim i međunarodnim standardima.

Rasadnik Vivaio Il Corbezzolo by Ercolani Fabio nastao je iz strasti i poštovanja prema biljkama. Rasadnik karakterizira vrlo širok izbor biljaka i cvijeća svih vrsta, kao i pažnja koja se posvećuje biljkama. Svaka mala gesta prema biljkama za njih je velika nagrada; jednostavno gnojivo, kap vode, zraka sunca ili zaštićeni kutak koji ih štiti od hladnoće, male su radnje koje svaku biljku mogu učiniti ljepšom. To je ono što rade svaki dan, brinu o biljkama, kako bi osigurali da svaki kupac donese kući sretnu i zdravu biljku koju želi. Ovdje se može pronaći sve, od jednostavnog sezonskog cvijeća do kolekcionarskih ruža i božura, od voćaka i maslina do agruma i drveća.

Vinarija Fattoria Ca' Rossa smještena je među zelenim i raskošnim brežuljcima Bertinora, u pokrajini Forlì-Cesena i već tri generacije pripada obitelji Masotti, koja je oduvijek bila strastveno posvećena vinogradarstvu i maslinarstvu. Zemljište Fattoria Ca' Rossa prostire se na 12 hektara na brdima Bertinoro. Zahvaljujući idealnom geografskom položaju, dobrom svijetlu i dobro izložena toplim zrakama sunca u ljetnoj sezoni, poškropljena svježim rosama i kišama u najprikladnijim vegetacijskim trenucima, Fattoria Ca' Rossa postala je s vremenom referentna točka za vinogradarstvo i maslinarstvo Romagne.

Organska farma koza nalazi se u blizini delte rijeke Po nekoliko kilometara od mora. Kozji sirevi, jogurti i sladoledi proizvedeni su isključivo od mlijeka s organske farme koza, ručno izrađeni s velikom pažnjom i strašću na licu mjesta. Farma postoji od 2017. godine, a nazvana  je "Laudato Si'" u znak poštovanja prema istoimenoj enciklici pape Franje. Većinu zemljišta koriste za stočnu hranu, ali 4000 m2 namjeravaju rezervirati za organsku hortikulturu.