Berba jabuka
Autor: Katarina Nol, 29. 9. 2023.

Dana 28. rujna 2023. godine održan je stručni posjet Poljoprivredno šumarskoj školi Vinkovci u sklopu projekta Centar za suvremene tehnologije i obrazovanje u poljoprivredi, II. faza, u kojem je sudjelovalo 40 učenika, uz pratnju 4 nastavnika.

Posjet je bio prilika za upoznavanje sudionika s načelima rada platforme za branje jabuka. Učenici su praktičnim radom u stvarnim uvjetima mogli primijeniti ranije stečena teorijska znanja vezana za uzgoj jabuka te sorte Campsur.

Učenici su se upoznali s načinima rada platforme. Berba jabuka obavlja se mehanički, a glavna prednost je pravilan odabir ploda u odgovarajućoj fazi zrelosti. Platforma omogućava branje na višim etažama, kao i kontinuirano branje većih količina, zbog boks sanduka u koji plodovi dolaze automatskim sustavom. Na taj su način oštećenja plodova svedena na minimum.

Sve fotografije možete vidjeti u foto-galeriji.