« Svibanj 2024 »

Ispis statistike od 30. 8. 2013.

Proljeće i Uskrs u našoj školi
Autor: Katarina Nol, 30. 3. 2022.

Proljeće i Uskrs neraskidivo su vezani uz pojavu buđenja i novog života. Tko će bolje obilježiti početak novoga ciklusa života od članova Učeničke zadruge Klasje? Učenici koji se obrazuju za zanimanja poljoprivredni tehničar-fitofarmaceut i pomoćni cvjećar, članovi sekcija Nismo za bacit i Floristice te voditeljice sekcija Jasenka Nikolić i Danijela Tomšić, različitim su aktivnostima pozdravili dolazak proljeća i Uskrsa. Koristeći različite materijale, reciklirajući otpadne i puštajući mašti na volju, izradili su različite uskrsne aranžmane i dekoracije kojima su oplemenili ulazni prostor stare zgrade škole.

Ostale fotografije možete vidjeti u foto-galeriji.

Proljeće nam svake godine nagovještava ponovno buđenje prirode pa je to ujedno razdoblje kada ljudi započinju sa svojim radom na poljima, u voćnjacima i u vrtovima kako bi tijekom kalendarske godine mogli uživati u plodovima svoga rada. Međutim, proljeće je značajno po još nečemu. Ono je razdoblje proslave najvećega kršćanskoga blagdana – Isusova uskrsnuća. Zečevi i jaja od pradavnina bili su simbolima novoga života. Jaja su proljetni simbol novoga života pa su tako postala i simbolom uskrsnuća. Baš kao što se priroda počinje buditi nakon hladnog zimskog sna, tako se ponovno javlja i život. Tradicija ukrašavanja jaja započeta je u srednjem vijeku kao proslava nakon dugog razdoblja posta i nestašice kraja zime. Kako se zečevi uklapaju u priču o Uskrsu? Kunići i zečevi također su simboli plodnosti. Uskrsni zec se u književnosti prvi put spominje u sedamnaestom stoljeću, a opisuje se običaj u kojem uskrsni zec skriva ukrašena jaja po vrtu, a djeca ih poslije traže, i slično priči o Djedu Božićnjaku, zec daruje djecu koja su bila dobra.